Darželio duonos užsiėmimų suvestinės. Pamokos „iš kur pas mus atkeliavo duona“ santrauka

namai / kelių policija

KOU VO „Upper Mamon special

/pataisos/ bendrojo lavinimo

VIII tipo internatinė mokykla

studentams

neįgalus

sveikata"

popamokinė veikla

"Duona yra visa ko galva!"

Pedagogas: Pegarkova T.L.

2014 m

Pamoka tema „Duona yra visa ko galva! »

Pamokos tikslas:

Pagarbaus požiūrio į duoną ir ją gaminančius žmones formavimas

Užduotys:

Ugdyti vaikus rūpestingą, pagarbų požiūrį į darbą;

Siekti, kad vaikai sąmoningai suprastų duonos kainą;

Plėsti vaikų žinias apie duonos gaminimo procesą;

Išmokykite vaikus taupyti duoną.

Preliminarus darbas:

Ekskursija į KHPP, siekiant supažindinti vaikus su grūdų augintojų darbu;

Ekskursija į kepyklą supažindinti vaikus su kepėjų darbu

Įranga:

Plakatai „Duona – visa galva!“, „Šlovė taikai žemėje! Šlovė duonai ant stalo!

vaikų darbeliai, knygų apie duoną paroda, duonos gaminių, kuriuos gamina kepyklėlė, paroda, kepalas ant rankšluosčio.

Pamokos eiga

    Laiko organizavimas.

    Kurso eiga.

Auklėtojos įžanginė kalba.

Pamoką pradėsime klausydami Frenkelio dainos „Russian Field“.

Kokį paveikslą įsivaizdavote mintyse?

Taip, didelis geltonas laukas, didelis kaip jūra.

Pirmaujantis: Rugiai, rugiai, lauko kelias

Tai veda į nežinia kur.

Rugiai, rugiai iki mėlynumo skliauto

Laukai be galo.

Pedagogas:– Aukso laukai – mūsų turtas, mūsų duona. Šiandien kalbėsime apie (apie ką?). Taip, apie duoną. Noriu pasakyti šiuos žodžius:

Šlovė taikai žemėje!

Šlovė duonai ant stalo!

/ Skamba dainos „Duonos triukšmas“ muzika. Pakhmutova, žodžiai Grebennikovo/

Vaikai skaitė poeziją.

1 mokinys: Jei norime ko nors

Susitikite su garbe ir garbe,

Susitikite dosniai, iš širdies,

Su didele pagarba,

Sutinkame tokių svečių

Sodrus apvalus kepalas.

2 mokiniai: Atsinešame druskos su kepalu,

Nusilenk, paragaukite prašymo

Mūsų brangus svečias ir draugas,

Paimk duoną – druską iš rankų!

3 mokiniai: Sodrus, minkštas, keptas,

šiek tiek parudavęs,

Duona su auksine pluta

Atėjo pas tave iš toli.

Pedagogas:- Kas yra duona? (vaikų pareiškimai)

Duona yra maisto produktas, pagamintas iš tešlos. Jis aprūpina mūsų organizmą baltymais ir angliavandeniais. Jame yra vitaminų. Suaugęs žmogus turėtų suvalgyti 300–400 gramų, o vaikai – 150–400 gramų.

Čia rasite įvairių duonos gaminių. Tačiau sąvoka „duona“ turi keletą reikšmių. Ką vadiname duona?

Aš perskaitysiu eilutes, o tu man padėk – ištark žodį „duona“ vienbalsiai.

Išnyko sniegas, praėjo pūgos.

Ir laukai žali.

Sakome DUONA.

Ką šis žodis reiškia? (žiema)

Beribė aukso platybė,

Ten dirba kombainai.

Sakome DUONA.

Paaiškinkite šį žodį (laukai)

Čia grūdai teka kaip upė,

Kad taptų miltais.

Sakome DUONA.

Kas čia? (kukurūzai)

Tešla sukasi minkytuve

Kepta ant ugnies.

Sakome DUONA (tešla).

Pirmaujantis:– O kiek darbo reikia investuoti, kad ant mūsų stalo atsirastų duona! Ir kiek žmonių tuo užsiima.

Nustatykime darbų, kuriuos reikia atlikti, tvarką, kad duona atsirastų parduotuvėje, ant stalo.

Ekrane pasirodo žodžiai:

arti žemę

tvora

nuimti rugius

kulti

malti

užminkyti tešlą

(mokiniai paaiškina nepažįstamus žodžius ir atkuria tvarką)

O dabar duona paruošta.

4 mokiniai: Valgyk, augink ir prisimink:

Pasaulyje nėra didesnio darbo

Ateiti prie savo stalo

Šviežia duona.

5 studentai: Kiekvienuose namuose, ant kiekvieno stalo

Jis pasiskundė, atėjo.

Jame sveikata, mūsų stiprybė,

Turi nuostabią šilumą.

Kiek rankų jį pakėlė

Apsaugotas, apsaugotas!

6 studentai: Jame yra gimtosios žemės sultys,

Jame linksma saulės šviesa,

Suvalgykite abu skruostus

Tapk turtingas.

Pedagogas:– Šventas dalykas – auginti duoną. Tačiau kaip vadinasi duoną auginančių ir skinančių žmonių profesija? Taip, jie yra kepėjai.

Pirmaujantis:– Dieną ir naktį, karštyje ir lietuje kovoja dėl derliaus. Garbė ir garbė jums, grūdininkai!

(Ekrane pasirodo žodžiai, vaikai skaito vieningai)

Šlovė taikai žemėje!

Šlovė duonai ant stalo!

Garbė tiems, kurie augino duoną,

Jis negailėjo jėgų ir pastangų.

Pedagogas:– Dabar, vaikinai, mums duonos netrūksta. Tačiau buvo laikai, kai duona būdavo išduodama kortomis, prie duonos būdavo ilgos eilės. Duona buvo sumaišyta su šienu, šiaudais ir kvinojos sėklomis. Žmonės buvo patenkinti bet kokiu kūriniu.

Studentas: Per Didžiąją Tėvynės karasšaliai ypač reikėjo duonos. Už frontą, už pergalę. Karas turi savo duoną. 900 dienų ir naktų leningradiečiai gyveno blokados sąlygomis. Miesto gyventojai gavo 125 gramus duonos. Istorijos muziejuje yra mažojo pirštelio dydžio supelijusios duonos gabalas. Jis atrodė visiškai kitaip nei dabar. Toks buvo racionas miesto gyventojams. O žmonėms reikėjo išgyventi – nepaisyti nacių.

7 studentas: Sunkumų ir kovų metais

Naujasis pasaulis subrendo ir stiprėjo,

Žmonės vaikščiojo mūšių ugnyje

Už laisvę ir duoną.

8 studentas: Mano jaunas draugas!

Aš noriu iš tavęs

Tik vienas-

Prie duonos

Elgėsi su meile.

Juk žmonės

Kad tu jį turėtum

sumokėjo už duoną

Su savo krauju.

Pedagogas: Taip, duona yra gyvenimas. Tai komjaunimo narys iš netoli Riazanės kainavo savo gyvybę. Jis mirė išgelbėdamas javų lauką nuo gaisro.

Mokinio istorija:

Tai atsitiko netoli Riazanės. Anatolijus Merzlovas ir jo draugai dirbo kviečių lauke. Jis dirbo su savo senu traktoriumi. Nuo atsitiktinės kibirkšties įsiliepsnojo šiaudai. Netoliese buvo dar vienas nenuimtų kviečių laukas. Gali užsidegti. Anatolijus nuskubėjo prie traktoriaus. Gesinant gaisrą jis mirė.

Ar jis padarė ką nors didvyriško? (vaikų atsakymai)

Dabar mes nežinome, kad reikia duonos, turime daug duonos, mūsų Tėvynė yra grūdų jėga. Ar esame atsargūs dėl duonos?

9 studentas: Berniukas,

Duoną spardo koja

Alkanas, nežinantis metų,

Kokie buvo veržlūs metai

Tai gyvenimas, ne tik maistas.

Jie prisiekė duona

Jie mirė dėl duonos

Ne tam

Žaisti futbolą su jais.

Žodyje slypi liaudies išmintis.

Štai ką žmonės sako:

Jei nustotumėte vertinti duoną,

Jūs nustojote būti vyru

Pedagogas:– Taupome, vertiname duoną? Skaičiuojama, kad jei per vieną dieną žmogus nebaigia valgyti ir išmeta tik 50 g duonos, tai sudarys 200 kg. 200 duonos kepalų bus išmesta.

Pirmaujantis: Duona yra lobis

Nesijaudink dėl jų! Saikingai valgykite vakarienei duonos

Pedagogas:– O kaip jūs valgote duoną? (vaikų samprotavimai). Taigi ką darome išvadą? (saugokite duoną)

Ant jūsų stalų ant lapelių yra keli įstatymai – kaip nesielgti su duona. Vaikai skaito:

1. Neimkite papildomos duonos.

2. Nepalikite trupinių ant stalo.

3. Nežaiskite su duona.

4. Neišmeskite duonos.

5. Negerbkite duonos.

Prezentacijos apie ekskursiją į kepyklą peržiūra.

Pedagogas: Ką daryti su duonos likučiais? (krekeriai, skrebučiai, kepkite pyragą, lesinkite paukščius)

O kiek mįslių, patarlių, posakių rusų žmonės sukūrė apie duoną!

Vyksta žaidimas „Rink patarlę“. Dirbti porose.

Žemė yra motina, nėra duonos be duonos.

Ne duonos gabalėlis, o duona yra tėvas.

Tu gyvensi be aukso, taip išsiilgęs bokšte.

Šalta be viryklės – vakarienės nebus.

Duonos nebus – be duonos alkanas.

Šios patarlės nusako duonos vaidmenį mūsų gyvenime.

Šeimininkas:- Pats laikas pailsėti.

/ Mokiniai dainuoja dainas.

Ei, merginos - juokas,

Pradėkite dainuoti dainas

Pradėkite linksmintis

Norėdami pamaloninti svečius.

Mes gyvename Mamonėje

Džiovinti, kramtyti meduolius.

Mes žinome daug dalykų

Ir dabar mes dainuosime jums.

Spausdinti meduoliai

Taip elegantiška!

Mes jų iš karto nevalgysime.

Pirmiausia pažiūrėkime.

Duona mums nekrenta iš dangaus,

Tai neatrodo staiga.

Užauginti duonos ausį,

Reikia dešimčių rankų.

Lietus, lyja lietus

Bus šlovingas derlius:

Bus balti kviečiai

Bus rugių ir lęšių.

Mes jums dainavome dainas

Norėdami pamaloninti savo svečius!

Mes kepėme jums sūrio pyragus,

Beigeliai ir suktinukai.

Pedagogas:– Vertinkite, gerbkite ir rūpinkitės duona, nes joje yra žmogiškos išminties. Prisiminkite visada ir visur:

Duona yra žmonių likimas,

Duona – šalies likimas.

/ Skamba daina „Duona – visa galva“ /

    Pamokos santrauka.

- Kas yra svarbiausias dalykas, kurį šiandien išmokome klasėje? Kodėl mes kalbame apie duoną?

Ką mes pasiėmėme sau? Ką prisiminsime?

kas tau patiko labiausiai?

Ačiū visiems už dėmesį ir dalyvavimą!

/ Skamba „Duonos giesmė“, atlieka L. Zykinas /

"Iš kur duona atsirado"

Programos turinys: Išmokykite vaikus suprasti, kad duona yra kasdienis maistas. Papasakokite, iš kur atkeliauja duona, kaip ji gaminama, kas ją augina ir kepa. Ugdyti pagarbą suaugusiųjų darbui, atidų požiūrį į duoną.

Įranga:nuotraukos, lėkštė su miltais.

Žodyno turtinimas : pasenęs, kvapnus, patrauklus, kepinys

Pamokos eiga

Vaikinai, ką šiandien valgėte pusryčiams?

(Pieno košė, bandelė, arbata)

Bet vakar?

(omletas, bandelė su sviestu, kava)

Kas buvo pietums?

(barščiai, makaronai su kotletais, sultys, duona)

Vaikinai, meniu nuolat keičiasi, bet koks produktas nuolat guli ant stalo tiek ryte, tiek vakare?

Tai va, kasdien pas mus duona ant stalo ir darželyje, ir namuose.

Vaikinai, ar jums patinka duona? Kokią duoną mėgsti?

(Balti, suktinukai su razinomis, minkšti).

Galvokime kartu su tavimi ir skambinkime daug žodžių, kas yra duona?

(Skanus, minkštas, pasenęs, baltas, karštas, šviežias, kvapnus, patrauklus)

Duona yra kitokia, bet tikrai skani ir sveika.

Vaikinai, kas žino, iš kur atsirado duona?

(Mama pirko parduotuvėje)

O kaip jis pateko į parduotuvę, ar nori man pasakyti?

Pirmiausia į žemę pasodinamas duonos grūdas.

Specialios mašinos, sėjamosios.

Tada išauga tokie smaigaliai

Grūdai surenkami automobiliais ir nuvežami į malūną

Ten grūdai sumalami į miltus. Pažiūrėkite į mano miltus lėkštėje. Išbandykite tai savo rankomis. Kaip ji jaučiasi?

(minkštas, trapus).

Iš šių miltų kepykloje (fabrike, kuriame kepama duona) kepama duona ir bandelės.

Fizinis lavinimas:

Vėjas pučia iš viršaus.

Lenkia žolės ir gėlės.

Dešinė-kairė, kairė-dešinė.

Gėlės ir žolelės siūbuoja. (Pakreipia į šoną).

Dabar susiburkime.

Šokime visi į vietą (šokinėja)

Aukščiau, smagiau, kaip šitaip!

Eikime visi vienu žingsniu (eikime vietoje)

Čia žaidimas baigėsi.

Pats laikas mums būti užimtam.

Vaikinai, kas iš jūsų matėte namuose, kaip mama gamina tešlą?

(Miltai, vanduo)

Pažiūrėkite, kokių komponentų reikia

Paskambinkime jiems. (Vaikų atsakymai).

Kai tešla išminkoma, ji sudedama į formą ir dedama į orkaitę. Kai duona yra paruošta, ji kraunama į sunkvežimius ir vežama į parduotuvę.

Vaikinai, kas dar kepama iš miltų?

Vaikų atsakymai (vyniotiniai, kepalai, pyragėliai, pyragaičiai).

Šauniai padirbėta!

Lėkštėje yra duonos gabaliukai. Imk kiekvieną ir išbandyk.

Didaktinis žaidimas: „Sulenk teisingai“

Tikslas: Išdėstykite ir paaiškinkite korteles teisinga seka. Kaip duona patenka ant stalo?

Tema: "Duona yra visa ko galva!"

Tikslas: Išaiškinti ir įtvirtinti vaikų idėjas apie duonos (javų) auginimą; apie įrangą, kuri reikalinga dirvai paruošti, derliaus nuėmimui.
Užduotys:
. plėsti vaikų žinias apie duonos, kaip maisto produkto, atsiradimo istoriją;
. mokyti vaikus pagal pagrindinę schemą sudaryti pasakojimą nurodyta tema, ugdyti gebėjimą pasakojimui atrinkti įdomiausią ir reikšmingiausią. Ugdyti nuoseklią vaikų kalbą; aktyvinti būdvardžius vaikų kalboje, mokyti juos sudaryti vienašaknius žodžius, turtinti vaikų žodyną; pratimas vartoti daiktavardžius ir pan., kalbant ir prielinksnyje, giminių būdvardžių daryba; .
. Ugdyti pagarbą ir dėkingumą žmonių, užsiimančių duonos auginimu ir gamyba, darbu; atsargus požiūris į duoną, supratimas, kad žaisti su maistu nepriimtina.

Parengta ir atlikta:mokytoja logopedė -

Efremova N.A.,

Mūzos. vadovas: Bogucharskaya A.E.

Tikslai, užduotys:

1 skyrius – garso tarimas .

  • dirbti su šnypštimo, švilpimo, skambių, užpakalinės kalbos garsų diferencijavimu kalbos automatizavimo procese;
  • 2 skyrius – Darnios kalbos ugdymas
  • tobulinti istorijų sudarymo iš nuotraukos – pristatymo įgūdžius; tobulinti giminingų žodžių darybos įgūdžius;
  • toliau plėtoti dialogines ir monologines kalbos formas;
  • skatinti savo teiginius – pastabas, klausimus, atsakymus (duonos, duonos gaminių tvarkymo taisyklės);

3 skyrius. Bendrieji kalbos įgūdžiai .

  • toliau ugdyti intonacinį kalbos išraiškingumą, gerinti dikcijos aiškumą („Kepalas“, „Puff-Puff-Russian Samovar“ - šokių daina; „Čia kvepianti duona“ - eilėraštis)
  • sustiprinti taisyklingo balso vadovavimo įgūdžius.
  • plėsti dalykinį žodyną: liftas, javai, valymas, traktorius, kepalas, kombainas, kombainininkas, traktorininkas, kepėjas, malūnininkas;
  • plėsti ženklų žodyną: toliau mokytis derinti daiktavardžius su būdvardžiais (kokia duona: kvapni, šviežia, ruginė, soti, kvietinė, traški, skani, vitamininga);
  • išplėsti žodinį žodyną: daiktavardžių ir veiksmažodžių susitarimas (auginti duoną, nuimti derlių, malti grūdus, minkyti tešlą, kepti kepalą, parduoti duoną)
  • Turtindami žodyną ir aiškindami žodžių semantiką, sutelkite dėmesį į visišką klausos suvokimą ir teisingą atkūrimą;
  • 4 skyrius. Kalbos terapija penkios minutės
  • kalbos koordinavimo su judesiu ugdymas - fizinė minutė - "Spikelet";
  • 5 skyrius - Leksinių ir gramatinių kategorijų kūrimas
  • Žaidimų taikymas: „Atpažink javus“, „Kokio skonio duona?“, „Apibendrinantis žodis“;
  • 6 skyrius - Smulkiosios ir stambiosios motorikos lavinimas - "Testoplastikos" taikymas

Įranga: krosnelė, (tėvų rankomis paruošti duonos gaminiai), įvairių grūdinių kultūrų javai, foto pristatymas „Duona – visa galva!“, kviečių smaigaliai, kepalas, samovaras, staltiesės, prijuostės, tešla (sūdyta), šiaudų gaminiai , javų, rugių, kviečių, rugių, miežių herbariumai), šiaudeliai, kepimo formos, drėgnos servetėlės, kepurės virėjams (daina-šokis "Puff-Puff, Rusiškas samovaras")

Pamokos eiga:

I. Organizacinis momentas.

(Salė dekoruota tema „Duona – visa galva!“, Skambant „Rusijos lauko“ muzikai į salę įeina vaikai, juos pasitinka logopedė su rusiškos mergaitės kostiumu).

1. Logopedas: Duona Rusijoje buvo kepama su kupolais,

Kad užtektų, kaip dangaus, visiems

Prie plačių stalų namuose

Trupinėlio metimas buvo laikomas nuodėme.

O duona ir druska yra rusų paprotys,

Kaip žmogaus gerumo simbolis.

Duona ir druska jums, mieli svečiai!

(A. Koršunas)

2. (Skambant muzikai išeina mergina ir ant gražaus rankšluosčio svečiams atneša duonos ir druskos, ištaria žodžius).

Štai ji - kvapni duona,

Štai jis - šiltas, auksinis,

Kaip saulės kupina!

Jame yra mūsų sveikata, stiprybė,

Jis turi nuostabią šilumą;

Jame - gimtųjų sulčių žemė,

Jame linksma saulės šviesa.

Suvalgyk abu skruostus, -

Tapk turtingas.

II. Pagrindinė dalis.

Vaikinai koncertuoja daina "Karavai":

Žemės ir dangaus kepalas ant jūsų stalo

Žemėje nėra nieko stipresnio už duoną!

Choras: kiekviename mažame grūdų laukų gabalėlyje,

Ir ant kiekvieno smaigalio,

Ir ant kiekvieno smaigalio - Žemė laikoma

Šiandien ant mūsų stalo, garbės vietoje, guli duona.

Kokią duoną mėgsti? (baonai, pyragai, pyragai, bandelės). O kaip visa tai galima pavadinti dviem žodžiais? (Kepos gaminiai).

O kokia yra duona? (Skanus, minkštas, baltas, kvapnus, karštas, gaivus, sveikas, vitaminingas).

Tiesa, duona gali būti skirtinga, bet ji gali būti naudinga ir skani. Duonoje yra vitamino B, jis stiprina nervų sistemą, gerina apetitą, atmintį, virškinimą.

Vaikinai, prisiminkime: "Kaip duona atkeliavo ant mūsų stalo?" (pokalbis apie foto pristatymą – „Nuo grūdo iki batono“).

Kada žemė ariama lauke? Koks metų laikas?

Kuo apsėti laukai? (grūdai)

Kokia yra augalų augintojų profesija? (traktoristai)

Taigi aš siūlau jums būti mažų grūdelių vaidmeniu.

Fizminutka: "Spikelet"

Mes esame maži grūdeliai, (sėsk),

Kol mes sėdime žemėje (liečiame grindis rankomis),

Čia saulė šildo (jie rodo saulę virš galvos),

Ir augame šiluma (ištieskite rankas aukštyn).

Bijome blogo oro: perkūnijos, lietaus ir pūgos (šlaitų),

Iš grūdelių šen bei ten išauga ausys (patraukiame delnus į viršų ir lėtai kylame).

O dabar siūlau prieiti prie stalo ir pagalvoti apie smaigalius ir grūdus.

Pasakyk man, ką turi smaigalys?

Kas išlaiko smaigalį? (ant kotelio)

Kaip vadinasi smaigalio kotelis? (šiaudų)

Kas jis viduje? (tuščia)

Kaip tu gali tai įrodyti? (pučiame į jį)

Kas iš to išeina? (oras, todėl tikrai tuščias).

Spygliuke yra daug grūdų. O kaip vadinasi augalai, turintys šiaudų ir grūdų? (grūdai)

Žaidimas „Pavadink javus? (maišeliuose yra įvairių grūdų, vaikinai atspėja jų vardus)

Kokio tipo transportas naudojamas derliaus nuėmimui? (kombainai, savivarčiai).

Kaip vadinami kombainus valdantys žmonės? (kombinatoriai).

Kur paimami grūdai iš laukų? (iki lifto).

Kokia tai vieta? (grūdų sandėliavimas ir džiovinimas).

Ir kur jie gauna miltų (malūne, malūne).

Ką žmonės veikia kepykloje? (kepama duona ir kiti gaminiai)

Siūlau išbandyti skirtingos duonos skonį (juodą, baltą)

Žaidimas „Atspėk skonį“

Kaip vadinasi kvietinė duona? (kvietinė), kokios jos spalvos? (balta)

O ruginiai miltai? (ruginė, juoda duona)

O avižiniai dribsniai? (avižiniai dribsniai, pilka)

Kur dingsta duona iš kepyklos? (į parduotuvę)

Žiūrėk, mes esame parduotuvėje. Ką matote lentynose? (pyragai, sausainiai, makaronai, pyragai, duona, riestainiai, riestainiai, pyragaičiai)

Kaip visus šiuos produktus pavadinti vienu vardu? (kepykla). Visi jų paragausite po mūsų pasivaikščiojimo.

III. Testoplastika.

Senais laikais buvo toks paprotys: brangiems žmonėms dovanoti gaminius iš druskos tešlos, jie buvo vadinami „Medaus sūdytuvu“. Šie produktai atnešė į namus gerovę ir turtus.

Mes jau esame susipažinę su modeliavimo iš druskos tešlos technika, siūlau kiekvienam pasigaminti savo gaminį ir padovanoti jį svečiams mūsų šventės pabaigoje. Turime paruoštos tešlos, kimbam į darbą.(Vaikinai užsideda visas prijuostes ir ruošia savo „hospisą“. Taip pat reikia išdžiovinti ir papuošti jūsų darbus, tačiau svečiams suteiksime galimybę patiems ją išdžiovinti ir parodyti vaizduotė dekoruojant gaminį.

IV. Baigiamoji dalis.

Rusijoje merginos gamindavo maistą, o jaunuoliai „užvedė“ samovarą.

Taigi mūsų merginos kol kas dengs stalą, vaikinai atliks dainą-šokį „Puff, Puff – Russian Samovar“

Puiku, jūs visi padarėte puikų darbą.

Vaikinai, duona labai svarbus produktas, kuris eina sunkiu keliu nuo grūdo iki kepalo.

Ar lengva auginti?

Būtina vertinti ir gerbti duoną ir žmones, susijusius su jos gamyba ir auginimu.

Kokios yra duonos naudojimo taisyklės?

Išsaugokite mūsų duoną!

Nešvaistykite duonos!

Gerbk mūsų duoną!

Nežaisk su duona!

Jūs negalite išmesti duonos!

Rūpinkitės duonos draugais!

(Vaikai svečiams dovanoja darbelius iš sūdytos medienos ir kviečia arbatos)

Pamokos santrauka vyresnioji grupė pažinti aplinką. Tema: Iš kur atsirado duona?

Programos turinys: Tikslas: Supažindinkite vaikus su duonos auginimo ir gaminimo procesu.

Užduotys:

Švietimas: Parodykite vaikams, kad duona yra vertingas produktas, kad duonos auginimo procesas yra labai ilgas ir sunkus, todėl visi turime tinkamai rūpintis duona, gerbti ją auginančių žmonių darbą.

Kuriama: Dėmesio, atminties ir mąstymo ugdymas, žodinė žodinė kalba.

Švietimas: Ugdyti pagarbą ir dėkingumą žmonių, užsiimančių duonos auginimu ir gamyba, darbu; pagarba duonai.

Žodyno darbas: agronomas, kombainas, awn, derliaus nuėmimas, elevatorius, kepiniai.

Dvikalbis komponentas: sәlemet sіzdirme konaktar-labas, svečiai; na-

duona, ақ- balta, қара - juoda, dämdі - skanu, үn - miltai, tuz - druska, su- vanduo, zhұmyrtka - kiaušiniai, ashytқy - mielės, қant - cukrus.

Preliminarus darbas:
Pokalbis apie duonos derlių;

Iliustracijų tyrimas; literatūros kūrinių skaitymas šia tema; mintinai moki patarles, žiūri į kviečių varpas; kviečių grūdų malimas kavos malūnėlyje; sėti kviečių grūdus.
Pamokos eiga: Pedagogas:
Vaikinai šiandien atėjo pas mus į svečius, pasisveikinkime su jais.

( Vaikai ir mokytojas stovi puslankiu

- Salemet sіzdirme konaktar!

-Kažkas sugalvojo paprastai ir išmintingai:

Susitikime pasisveikinti: – Labas rytas!

-Labas rytas saulei ir paukščiams

– Labas rytas – besišypsantys veidai!

Ir visi tampa malonūs, pasitikintys,

Tegul geras rytas tęsiasi iki vakaro!

Šiandien mes kalbėsime su jumis ir pabandysime atspėti, ką:
Lengvai ir greitai atspėkite:
Minkštas, purus ir kvapnus,
Jis juodas, jis baltas
Ir sudegina.

Vaikai:
- Duona.

Pedagogas:
Taip, tai tiesa, mes apie tai pakalbėsime. Duona, kepalas, kepalas. Su rausva plutele, kvapnus, kvapnus, karštas, minkštas. Jis yra svarbiausias ant kiekvieno stalo. Bet kas dar gali būti, galite man pasakyti.
Didaktinis žaidimas "Kokia duona?"
Daiktavardžio apibrėžimų pasirinkimas. (Vaikai stovi ratu ir perduoda kamuolį aplink ratą ir pavadina, pavyzdžiui,
rausva duona,šviežia,kvepianti,aetiška,minkšta,pasenusi,balta,karšta,vitaminas,erdvus,kvepiantis , aқ- baltas, Kara - juoda, dämdi - skanu)
Pedagogas: – Žmonės valgo duoną, tai pats svarbiausias ir vertingiausias produktas. Tai yra visos žmogaus mitybos pagrindas. Valgome kasdien ir darželyje, ir namuose.
Duona yra kitokia, tačiau ji tikrai bus sveika ir skani. Duonoje yra vitamino B, kuris stiprina nervų sistemą, atmintį, gerina virškinimą. Vaikinai, kas žino, iš kur atsirado duona?
Vaikai:
Duona perkama parduotuvėje.
Pedagogas:
Ar nori, kad papasakočiau, kaip jis pateko į parduotuvę? Bet pirmiausia pasakykite, kas žino, iš ko gaminama duona?
Vaikai:
Jis kepamas iš miltų.
Pedagogas:
Kas yra miltai, iš ko jie gaunami?
Vaikai:
Miltai gaunami iš grūdų.
Pedagogas:
Tiesa, iš grūdų. Atsekime grūdų kelią iki duonos. Ateikite prie kėdžių prie mūsų ekrano.

Pedagogas: Grupėje sėjome ir kviečius. Kaip manote, ar užaugs smaigaliai, ar pavyks surinkti grūdus?

Vaikai: Ne, nes grupėje mažai saulės, o žemėje vazone nėra pakankamai augalų.

Pedagogas:

Todėl javų augintojai kviečius sėja į erdvius laukus, kur daug saulės ir žemės.
Padėkite žmonėms auginti ir skinti duoną stiprios mašinos. Pavasarį, kai tik žemė atšyla ir išdžiūsta, į lauką įvažiuoja traktorius. Kas jam vadovauja...
Vaikai:
- Traktoristas vairuoja traktorių.
Pedagogas: (1 SKAIDRĖ)
Traktorius už jo traukia geležinį plūgą,kuris giliai aria žemę.Laukas suartas,grumstai dideli,stambūs,o ​​grūdai smulkūs,nejauku ten bus. Ką reikėtų daryti su žeme?

Vaikai: Žemėje reikia suskaidyti gabalėlius, atlaisvinti, minkyti.

Pedagogas: (2 SKAIDRĖ) Žemė purenama akėčiomis. Ją galima palyginti su didelėmis geležinėmis šukomis, kurios suardo grumstus.

(3 SKAIDRĖ) Dabar galite pradėti sėti!Prie traktoriaus pritvirtinamos sėjamosios, kurios įterpiamos į lygias, tvarkingas kviečių grūdų eiles dirvoje.

Pavirskime ir sėklomis, kurias pasėjome lauke.
Kūno kultūra "Grūdas įkrito į žemę"
Grūdas atsitrenkė į žemę, (pritūpęs)
Jis pradėjo dygti saulėje (rankos virš galvos)
Lietus laistė žemę
Ir daigas užaugo (lėtai kelkis)
Jis pasiekė šviesos ir šilumos ir pavirto gražiu vyru.

Pedagogas: (4 SKAIDRĖ) Visą vasarą grūdai bręsta varpais. Agronomas atidžiai stebi būsimą derlių (vaikai kartoja žodį choru ir individualiai), stebi augalų sveikatą, saugo nuo kenkėjų.

(5 SKAIDRĖ) Na, grūdai jau prinokę varpais. Laukas šiuo metu labai gražus.

- Pažiūrėkime į ausį, iš ko ji susideda?Spikelet ekranas.

Vaikai: Spygliuotę sudaro žvynais apaugę grūdai, ūseliai, stiebas – šiaudai.

Pedagogas:

- Teisingai, vaikinai, pažiūrėkite į tikras ausis, iš lauko. Atkreipkite dėmesį, kad kviečiai turi trumpas, o miežių – ilgas.

(6 SKAIDRĖ) - Prasideda derliaus nuėmimas. (Vaikai kartoja žodį choru ir individualiai). O į lauką įvažiuoja kitos mašinos – kombainai. Kas dirba prie kombaino?Vaikai: Prie kombaino dirba kombainas.
Pedagogas:
Ką daro kombainas?
Vaikai:
Jis renka ausis.
Pedagogas:
Kombainas - pjauna varpas ir iš jų sumala grūdus, šie grūdai per specialią ilgą rankovę supilami į sunkvežimius, kurie kombaino signalu nuolat važiuoja aukštyn. O iš kombaino šiaudų rinktuvo leidžiasi dideli geltoni kuliamų šiaudų smūgiai. Pažiūrėkime vaizdo įrašą.

(7 VAIZDO ĮRAŠAI)

Įsivaizduokime, kad mes su automobiliu vežame grūdus į elevatorių.

(Vaikai stovi priešais kėdes)

O, kas atsitiko, kodėl mūsų automobilis nejuda? Vaikinai, taip, jos ratai plokšti, paimkime pompą ir pripumpuokime.

(Kvėpavimo gimnastika Strelnikova „Pompa“).

Štai mes! Važiavom, važiavom

Įvažiavome į guzą

Nusileido nuo kalno

Jie priėjo prie lifto.

(8 SKAIDRĖ) Pedagogas: grūdai džiovinami, rūšiuojami ir saugomi elevatoriuje.

- Kaip manote, iš kur paimami grūdai iš elevatorių?
Vaikai:
Į malūną.
Pedagogas: (9 SKAIDRĖ)
Teisingai, o ten grūdai sumalami į miltus. Vaikinai, kur tada dingsta miltai?
Vaikai:
Į kepyklą, kepyklą.
Pedagogas: (10 SKAIDRĖ)

Teisingai. Kepykloje kepėjai pirmiausia minko tešlą.

Vaikinai, kas iš jūsų matė, kaip mama gamina tešlą?

Vaikai: - Mama naudoja үn - miltus, tuz - druską, su-voda, zhұmyrtka - kiaušinius, ashytқy - mieles, қant - cukrų.

"Minkyti tešlą"

Oi, paglostyti, paglostyti.

Kepame blynus

/ploti rankomis/

minkome tešlą,

Nepakanka vietos testui

/imituoti maišymą ratu/

Tešla nukrito ant stalo

Tešla nukrito ant grindų

/Atsisėskite/

Tešla nubėgo

Pradėti iš naujo.

/vietoje važiuoja šviesa/

Pedagogas:

O dabar parodykime svečiams eskizą apie tešlą.

Scena – staigmena „Tešla“.

Įeina senelis ir Baba, neša keptuvę, padeda ją ant grindų arba ant stalo ir pradeda minkyti tešlą. Tada jie nusišluosto prakaitą nuo kaktos ir atsisėda ant suoliuko po medžiu.

Vadovaujantis vaikas: Močiutė ir senelis minkė tešlą ir susėdo laukti, kol tešla iškils.

Tešla buvo balta

Išpūtė ir pūtė

prunkštelėjo, šnypštė,

Tešla dainavo dainą.

Tešla (išlipus iš keptuvės):

Išlipsiu iš keptuvės

Aš nebūsiu pyragas.

Aš nenoriu būti sūrio pyragas

Arba pampuška su varške.

močiutė (bando tešlą kimšti atgal į keptuvę):

Sustok, sustok, nebėk

Aš kepu pyragus.

Ar būsi prikimštas

Su uoga – aviete.

Jūs būsite pyragas

Preselis su aguonomis.

Pirmaujantis: Tešla atsako močiutė ...

Tešla (iškrenta iš keptuvės ant grindų, tada atsistoja visu ūgiu):

Man neužtenka vietos keptuvėje.

Man ankšta keptuvėje.

Į orkaitę lipti neįdomu!

Pirmaujantis: Ant kiaulės slenksčio

Rožinė nugara.

Kiaulė niurzga, cypia,

Skuba į baltąjį testą.

(Kiaulė bėga iki bandymo).

Tešla: Tu manęs neliesk

Palauk truputį.

Aš būsiu prikimštas

Su uoga – aviete.

Aš būsiu pyragas

Preselis su aguonomis.

Kiaulė: Aguonos man nereikia

Valgyk tave ir taip. (Kiaulė bėga po bandymo).

Tešla: O, gelbėk mane, aš pasiklydau!

O, gelbėk mane, sargyba!

Senelė ir senelis:

Ar būsi prikimštas

Su uoga – aviete?

Tešla: Valio!

Močiutė su seneliu:

Jūs būsite pyragas

Preselis su aguonomis.

Tešla: Valio!

Aš noriu būti pyragas

Skanus, kvapnus.

Gydykite visus vaikus

Bandelės su aguonomis!

(Senelis ir močiutė pasiima Tešlą į namus).

Pedagogas: (11 SKAIDRĖ) - Namuose tešlą ruošiame mažuose indeliuose. Tačiau kepyklėlėje stovi didžiuliai raugo kubilai. Į raugo kubilą pilami miltai, druska, cukrus, vanduo, mielės, o specialios mašinos mechaninėmis „rankomis“ minko duonos tešlą.

(12 SKAIDRĖ) O dabar tešla minkoma ir laikas dėti į formą ir pašauti į orkaitę.

(13 SKAIDRĖ) Duona paruošta – laikas nešti į parduotuves. (14 SKAIDRĖ)

Kas dar kepama iš miltų, be duonos?
Vaikai:
- Bandelės, sausainiai, pyragaičiai, pyragaičiai, krekeriai ...
Pedagogas:
– O kaip visi šie gaminiai vadinami vienu žodžiu?
Vaikai:
Kepiniai.
Pedagogas:
- Kokie jūs geri bičiuliai. Matote, vaikinai, kiek daug darbo turite išleisti, kad gautumėte duonos. Kad ant mūsų stalo visada būtų šviežios kvapnios duonos su traškia plutele, dirba įvairių profesijų žmonės. Šis darbas sunkus, sunkus, todėl su duona reikia elgtis atsargiai. Juk ne veltui sakoma, kad duona – visa galva!
Duona anksčiau, senais laikais, buvo vadinama „zhito“, nuo žodžio „gyventi“. Pagal seną rusų paprotį, netyčia iš rankų iškritusią duoną reikia ne tik paimti ir kruopščiai nušluostyti, bet ir prašyti jo atleidimo.

Žaidimas „Mano vieta“

- Ilga duonos kelionė nuo lauko iki mūsų stalo, pakalbėkime apie tai. Paimkite korteles - diagramas, jos padės teisingai sudaryti istoriją.

Kortelėse pavaizduoti grūdų augintojų darbai: 1 traktorininkas aria žemę, 2 agronomas tikrina varpas, 3 kombainai pjauna ir kulia duoną, 4 automobiliai grūdus nuveža į elevatorių, 5 malūne grūdus mala į miltus, 6 kepėjai. minkyti tešlą, kepti duonos gaminius.

Pedagogas: - Patikrinkime, ar teisingai apibrėžėte seką.

Taip, grūdai ne iš karto tapo

Duona, ta, kuri ant stalo.

Žmonės ilgai ir sunkiai

Sunkiai dirbk ant žemės.

1. Atėjo karštas metas – didelių rūpesčių metas.

Traktoriaus lauke burzgimas, artėja pavasarinė sėja.

2. Iš pradžių javai buvo sėjami grūdais,

Tada agronomas puoselėjo daigus.

3. Duona sunokusi.

Laukuose varikliai užvedė derliaus dainą,

Kombainai eina į stepę

Lauko laivai.

4. Duona prinokusi, bet mūsų stalui

Aš ėjau ne tiesiai iš lauko.

Iš lauko net į parduotuves

Duona dar per anksti.

Įsėdo į automobilius

Ir skuba į liftą.

5. Duona keliauja į malūną,

Malūnas yra stebuklas.

Ten buvo malami miltai iš grūdų

Ji nuėjo į kepyklą.

6. Čia kepėjas galėtų pabandyti:

Tokie suktinukai skanūs iškepti!

7. Kepykloje turime beigelių,

Bandelės, riestainiai, batonai.

Pedagogas:

- Kodėl užėmėte pirmąją vietą grandinėje?

Kaip agronomas prižiūri pasėlius?

Kaip vadinamas derliaus nuėmimo laikas?

-Kas daroma su grūdais elevatoriuje?

- Kam tas malūnas?

-Ką jie veikia kepykloje?

Surinkite iliustracijas.

Kaip reikėtų elgtis su duona?

-Pakartokime savo „auksinę“ duonos galvojimo taisyklę.

Saikingai valgykite vakarienei duonos,

Duona yra mūsų vertybė, nesijaudinkite!

Atliko „Duonos himną“

Mokytoja atneša duonos kepalą ant rankšluosčio ir skaito S. Drožžino eilėraštį „Kepalas“

Štai, kvepianti duona,
Štai jis šiltas ir auksinis.
Kiekvienuose namuose, ant kiekvieno stalo
Jis pasiskundė, atėjo.
Jame yra mūsų sveikata, stiprybė,
Turi nuostabią šilumą.
Kiek rankų jį pakėlė
Saugomas, saugomas.
Jame yra vietinių žemės sulčių,

Saulės šviesa jame linksma...

Pamerkite ant abiejų skruostų

Užaugti kaip herojus!

Mokytoja pakviečia vaikus suvalgyti gabalėlį batono.

Užduotys:Įskiepyti vaikams rūpestingą požiūrį ir pagarbą duonai ir ją auginusiems žmonėms; plėsti vaikų žinias apie duonos svarbą žmogaus gyvenime; supažindinti vaikus su duonos auginimo procesu.

Tikslas: Suteikite idėją, kaip duona atkeliavo ant mūsų stalo; atkreipti dėmesį į žmonių darbo turinį, jų darną ir tarpusavio pagalbą darbe, darbo mechanizavimą; įtvirtinti vaikų žinias, kad duona yra vienas svarbiausių maisto produktų Rusijoje.

Preliminarus darbas:

Pokalbis apie duonos derlių;
Iliustracijų tyrimas;
Patarlių įsiminimas, pokalbis, literatūros kūrinių skaitymas šia tema; Rugių ir kviečių varpų apžiūra;
Kepinių gamyba iš druskos tešlos.

Medžiagos ir įranga: derliaus nuėmimo įrangos nuotraukos ir kt., druskos tešla beigelių gamybai, kepiniai staigmenai.

Xviena pamoka:

Pedagogas: Vaikinai šiandien atėjo pas mus į svečius, pasisveikink. Šiandien kviečiu jus į kelionę. Bet apie ką kalbėsime savo kelionės metu, pabandykite atspėti:

Mįslė apie duoną

Lengvai ir greitai atspėkite:
Minkštas, purus ir kvapnus,
Jis juodas, jis baltas
Ir sudegina.
(duona)

Pedagogas:

Taip, tai tiesa, mes apie tai pakalbėsime. Duona, kepalas, kepalas. Su rausva plutele, kvapnus, kvapnus, karštas, minkštas. Jis yra svarbiausias ant kiekvieno stalo. Bet kas dar gali būti, galite man pasakyti.

Didaktinis žaidimas "O kas tai, duona?"

Daiktavardžio apibrėžimų pasirinkimas. (Vaikai stovi ratu ir perduoda kamuolį ir vardija apibrėžimus, pvz., duona yra rausva, šviežia, kvapni, patraukli, minkšta, pasenusi, balta, karšta, vitamininga, erdvi, kvapni).

Pedagogas:. O aš tau turiu staigmeną, kas slepiasi po servetėle, sužinosi užminėdama mįslę.

Ei, kachi-kachi-kachi!
Žiūrėk – spurgos, kalači!
Žiūrėk – spurgos, kalači!
Nuo karščio, nuo orkaitės kaitros!
(nusiimu servetėlę) Vaikinai, ar mėgstate duoną? Kokią duoną mėgsti?
(Balti, suktinukai su razinomis, minkšti).
Duona yra kitokia, tačiau ji tikrai bus sveika ir skani. Duonoje yra vitamino B, kuris stiprina nervų sistemą, atmintį, gerina virškinimą. Vaikinai, kas žino, iš kur atsirado duona?

Vaikai: Jis perkamas parduotuvėje.

Pedagogas: Ar nori, kad papasakočiau, kaip jis pateko į parduotuvę? Bet pirmiausia pasakykite, kas žino, iš ko gaminama duona?

Vaikai: Jie kepami iš miltų.

Pedagogas: Kas yra miltai, iš ko jie gaunami?

Vaikai: Iš grūdų.

Pedagogas: Teisingai. Kvietiniai miltai gaunami iš kviečių grūdų, o ruginiai – iš rugių grūdų. Norint iš grūdų gauti miltų, reikia įdėti daug darbo ir pastangų: iš pradžių auginti rugius ir kviečius, tada nuimti derlių. Taip daro ūkininkai. Vaikinai, ar norite sužinoti, koks tai darbas?

Vaikai: Taip mes norime.

Pedagogas: Galingos mašinos padeda žmonėms auginti ir nuimti duoną. Pavasarį, kai tik žemė atšyla ir išdžiūsta, į lauką įvažiuoja traktorius. Kas jam vadovauja...

Vaikai: Traktoristas.

Pedagogas: Traktorius už savęs tempia geležinį plūgą, kuris giliai aria žemę. Ir dabar žemė tapo minkšta, paklusni ir laisva. Dabar galite pradėti sėti! Prie traktoriaus pritvirtinamos sėjamosios, kurios įterpiamos į lygias, tvarkingas kviečių grūdų eiles dirvoje. Čia ateina kviečiai. Visą vasarą grūdai bręsta varpais. Laukas šiuo metu labai gražus. Paverskime ir sėklas, kurias pasėjome lauke.

Kūno kultūra "Grūdas įkrito į žemę"

Grūdas atsitrenkė į žemę, (pritūpęs)
Jis pradėjo dygti saulėje (rankos virš galvos)
Lietus laistė žemę
Ir daigas užaugo (lėtai kelkis)
Ištemptas dėl šviesos ir šilumos
Ir jis virto gražiu vyru. (2 kartus)

Pedagogas: Na, grūdai prinokę. Prasideda derliaus nuėmimas. (Vaikai kartoja žodį choru ir individualiai). O į lauką įvažiuoja kitos mašinos – kombainai. Kas dirba prie kombaino?

Vaikai: Kombainas.

Pedagogas: Ką daro kombainas?

Vaikai: Surenka ausis.

Pedagogas: Kombainas - pjauna varpas ir iš jų sumala grūdus, šie grūdai per specialią ilgą rankovę supilami į sunkvežimius, kurie kombaino signalu nuolat važiuoja aukštyn. O iš kombaino šiaudų rinktuvo tam tikrais intervalais leidžiasi dideli geltoni kuliamų šiaudų smūgiai.

Vaikai:Į malūną.

Pedagogas: Teisingai, o ten grūdai sumalami į miltus. Vaikinai, kur tada dingsta miltai?

Vaikai:Į kepyklą, kepyklą.

Pedagogas: Teisingai. Prie kepyklos stovi didžiuliai kubilai su raugu. Į raugo kubilą pilami miltai, druska, cukrus, vanduo, mielės, o specialios mašinos mechaninėmis „rankomis“ minko duonos tešlą. O paverčiame kepėjais ir užminkome tešlą kepalui, stovime ratu.

Kūno kultūra „Kepalas“

(Suspauskite rankas į kumščius ir pakaitomis judinkite jas iš viršaus į apačią, tarsi minkytumėte tešlą).

Išmaišau, maišau tešlą
Yra vieta orkaitėje
Aš kepu, kepu batoną ("perkeliame tešlą" iš rankų į rankas)
Įveik tai, įveik. (2 kartus)

O dabar tešla minkoma ir laikas dėti į formą ir pašauti į orkaitę. Kai duona iškepa, ji kraunama į sunkvežimius ir išvežama į parduotuves.
Kas dar kepama iš miltų, be duonos?

Vaikai: Bandelės, sausainiai, pyragaičiai, pyragaičiai, krekeriai.

Pedagogas: O kaip vienu žodžiu vadinasi visi šie produktai?

Vaikai: Kepiniai.

Mokytojas: K kokie tu geri bičiuliai. Matote, vaikinai, kiek daug darbo turite išleisti, kad gautumėte duonos. Rusijos žmonės visada labai rūpinasi duona. Duona yra visa ko galva. Tik trys žodžiai, bet kaip patarlė tiksliai sako apie duonos svarbą. Vaikinai, kokias dar patarles žinote apie duoną?

Vaikai:(Vaikai vardija patarles ir priežodžius, paaiškina jų reikšmę).

Patarlės ir posakiai apie duoną

„Be duonos nėra vakarienės“. „Duona – tėtis, vanduo – mama“. „Bus duonos – bus daina“. „Daug šviesos – daug duonos“. „Duonos reikia imti tiek, kiek suvalgote“. „Duona visada turi būti valgoma“. „Duona neturi būti mėtoma ant grindų“. „Tai nėra didelis pyrago gabalas, bet kainuoja daug darbo.

Pedagogas: Vaikinai, paverskime kepėjais, ar norite? Tada eik prie stalo. Savo žaislų parduotuvei lipdysime beigelius. Paimkite gabalėlį tešlos, apvoliokite miltuose, kad neliptų prie rankų ir iškočiokite dešrą. Uždėkite lentą, sujunkite galus pirštais, kad susidarytumėte žiedą, išlyginkite kraštus. Padėkite ant padėklo ir nuneškite išdžiūti.

Vaikai, pasakykite man, kokius darbus dirba javų augintojai laukuose, kad išaugintų gerą javų derlių?

Vaikai: Jie aria, akėja, sėja, tręšia, pjauna.

Pedagogas: Kokios mašinos padeda grūdų augintojams?

Vaikai: Traktoriai, kombainai, sunkvežimiai.

Pedagogas: Kaip turėtumėte jaustis apie duoną?

Vaikai: Atsargiai, valgykite viską iki galo, duonos negalima išmesti.

Pedagogas: Na, mūsų kelionė baigėsi, o dabar jūs žinote, kokį ilgą kelią nuėjo mūsų duona iki parduotuvės. Duona yra pagrindinis mūsų šalies turtas ir ją reikia saugoti.

© 2023 aytodor.ru - portalas vairuotojams